Psal se rok 1963, kdy studenti a zaměstnanci tehdejší Vysoké školy zemědělské v Praze zajímající se o sportovní aktivity a vyžívající se v nich do této doby v různých sportovních kroužcích, zakládají pod vedením prof. Regála tělovýchovnou jednotu Slávia Vysoká škola zemědělská Praha, dnešní TJ Česká zemědělská univerzita. Všechny začátky jsou těžké a nejinak tomu bylo i v tomto případě, neboť škola nevlastnila v té době žádný tělovýchovný objekt. Díky organizátorským schopnostem prvního předsedy, již zmíněného prof.Regála, a pochopení tehdejšího vedoucího katedry tělesné výchovy doc.Titla se podařilo za ohromného úsilí všech asistentů katedry překonat počáteční obtíže a zapustit kořeny tohoto dobrovolného tělovýchovného spolku.
S vybudováním nového tělovýchovného areálu v Suchdole se otevřely nové možnosti v té době již slibně fungující organizace. Stadion s travnatým fotbalovým hřištěm a atletickou dráhou, dvě tělocvičny, bazén a několik kurtů na odbíjenou - to vše byly předpoklady vzniku nových oddílů a odborů ve výkonnostním i rekreačním sportu. V důsledku nárustu studentů na VŠZ rostla i členská základna tělovýchovné jednoty. Nemalou zásluhu na takto se rozvíjející organizaci měli i tehdejší předsedové z řad asistentů KTV Jaroslav Sýkora a Jiří .Žižka. Tuto dobu lze charakterizovat jako období impulzivní činnosti TJ naplněné střídavými úspěchy počínaje postupem družstva odbíjené žen do 2.ligy až po přechodné zrušení některých oddílů.
V roce 1976 odchází docent Žižka na jiné pracoviště a do čela TJ VŠZ se dostává na plných 13 let profesor Jiří Havel. Velká pozornost je věnována dalšímu rozšíření členské základny a zvyšování úrovně některých oddílů. V této době dosahují dobré výsledky hlavně lyžaři, atleti a basketbalisté, judisté. Větší prostor dostává cvičení pro ženy – džezgymnastika, které zároveň významně zvyšuje členskou základnu.
Po listopadu 1989 musela i TJ VŠZ zareagovat na změny ve společnosti a začíná pracovat na jiném principu. Musí se snažit získávat finanční zdroje i z komerčního využívání sportovního areálu a jiných aktivit. Současně s modernizací stávajícího sportovního areálu vzniká i několik nových sportovních oddílů v nových sportovních odvětvích. V 90. letech získává tehdejěí Vysoká škola zemědělská statut univerzity a se změnou názvu se mění i název tělovýchovné jednoty na TJ ČZU (Česká zemědělská univerzita). V roce 1990 se stal předsedou TJ ČZU na tři roky další učitel KTV Josef Novák a v roce 1992 ho na dlouhá léta vystřídal kolega dr.Alex Makarius. TJ úzce spolupracuje s katedrou tělesné výchovy a jejich činnost se vzájemně prolíná. V letech, kdy byly na fakultách ČZU vyškrtnuty z programu povinné TV sportovní kurzy, organizuje TJ tuto formu sportovního vyžití pro studenty. Snahou TJ je nabídnout studentům univerzity co nejširší škálu sportovních aktivit v průběhu celého školního roku a to jak na úrovni výkonnostního, tak i rekreačního sportu. TJ ČZU organizuje pro své členy a pro studenty řadu lyžařských kurzů, letních pobytových táborů u moře , v horách a na divokých řekách. Významnou událostí jsou i starty našich sportovců na evropských univerzitních hrách . TJ ČZU využívá sportovního areálu univerzity i k velmi záslužné činnosti , jakou je organizování různých sportovních akcí pro děti a mládež z okolí Suchdola a celé Prahy (kurzy plavání pro děti, fotbalová a tenisová škola, organizace letních sportovních táborů pro děti-“Léto pražských dětí “, basketbalové kempy pro mládež o prázdninách apod.). Současně s KTV je TJ spoluorganizátorem tradičních sportovních akcí pro vysokoškoláky, jakými jsou přespolní „Běh o pohár rektora ČZU”, Rektorský den, Sportovní hry zaměstnanců ČZU aj.
Vyšší aktivita i zájem studentů vyžaduje i zvýšené finanční prostředky. Díky pochopení vedení univerzity se podařilo společnými silami vybudovat v posledních dvaceti letech několik nových objektů, které slouží k bohatšímu sportovnímu vyžití studentů i veřejnosti. Mezi nové objekty patří víceúčelová plocha s umělým povrchem, tenisová přetlaková hala, beachvolejbalové kurty, zrekonstruované travnaté fotbalové hřiště, rehabilitační zařízení se saunou, rekonstrukce plaveckého bazénu, nové tréninkové fotbalové hřiště s umělou trávou a nová tartanová atletická dráha, nové venkovní fotbalové šatny.
V současné době má TJ ČZU cca 800 členů v těchto oddílech: atletika, basketbal, florbal, fotbal, frisbee, cheerleaders, jachting, kanoistika, kulturistika, lyžování, MTBO, plavání, potápění, tenis, volejbal a aerobic + cvičení pro zdraví. Z hlediska počtu členů je největší zájem o oddíl aerobiku s cca 250 členkami, které cvičí celoročně 4 dny v týdnu cvičení různých forem.. Sportovně nejúspěšnějšími oddíly co do výkonnosti jsou: volejbal, basketbal, MTBO, frisbee, fotbal aj.
Atleti TJ ČZU, u jejichž zrodu stál v roce 1978 ing.Milan Šrámek a v posledním desetiletí ho vystřídal ing.Petr Mašek, dosáhli největších úspěchů v letech 1995 a 1999, kdy startovalo družstvo mužů ve II.národní lize. Největšího individuálního úspěchu dosáhl Petr Kryška, který se stal mistrem republiky v maratonu v letech 1998 a 1999. V současné době startují atleti v krajském přeboru.
Lyžaři patří mezi výkonnostně nejlepší oddíly TJ ČZU. V sedmdesátých letech byla v oddíle velmi silná skupina sjezdařů, která pod vedením odb.as.Miroslava Zvolského dosahovala úspěchů na všech možných úrovních (II.liga, AM , univerziády). V devadesátých letech úspěchy lyžařů pokračují v oddíle běhu na lyžích. Běžci dosáhli pod vedením dr.Otakara Krouského a Martina Janovce velkých úspěchů na přelomu osmdesátých a devadesátých let, kdy postoupili a několik sezón závodili v I.lize ČSFR a později ČR. V dobrých výsledcích pokračují lyžaři běžci i nyní pod vedením ing.Jiřího Pavláska. Lyžaři běžci byli pravidelnými dobyvateli medailí z akademických mistrovství a různých VŠ i jiných závodů.
Fotbal, který je tradičním sportem studentů na ČZU, má sice v rámci TJ krátkou historii, ale za to velmi úspěšnou. Oddíl založil Jan Grebík začátkem devadesátých let a začal pracovat jak s vysokoškoláky tak s přípravkou nejmenších dětí. Oddíl TJ ČZU po sloučení se Sokolem Přední Kopanina dokázal během tří let postoupit do divize, kde dosáhl v roce 2000 historického úspěchu umístěním na krásném 4.místě, což byl ojedinělý výsledek vysokoškolského fotbalového týmu. Pod tímto úspěchem byli podepsáni funkcionáři ing.Landa a ing.Welter, trenér Nos a spousta velmi talentovaných hráčů. Ti všichni pak reprezentovali ČR na ME amaterských týmů ve Španělsku, kde obsadili krásné 3.místo. Bohužel finanční náklady na tak vysokou soutěž jako je divize nebyla vysokoškolská TJ schopna pokrýt, a tak bylo místo v divizi přepuštěno jinému oddílu. Po krátké přestávce oddíl zahájil znovu činnost družstvem mužů v nejnižší soutěži a nyní v roce 2017 hraje I.B třídu pod vedením trenéra Jiřího Nose. Tradičními sporty na ČZU i v TJ od jejího založení jsou basketbal a volejbal. Oddíl basketbalu patří mezi zakládající členy TJ a jeho družstvo mužů startuje dlouhodobě v nejvyšších pražských soutěžích, družstvo žen v průběhu let občas přerušilo svoji činnost, ale nyní opět hraje v nejvyšší pražské soutěži Přeboru Prahy. Prvními trenéry basketbalového družstva byli odb.as. Jaroslav Turek a Josef Novák, od roku 1983 se oddílu ujímá jako trenér, vedoucí i hráč Dušan Vavrla a vede A družstvo až do roku 2000. V dlouhodobé historii oddílu je třeba jmenovat hráče:Novák, Cigánek, Brzobohatý, Tomášek, Drtil, Semrád, Smejkal, Filip, Beneš, Vavrla a další. V dalších letech se družstvo mužů střídavě účastní přeborových soutěží a v roce 2010-2013 si zkusilo i start v II.lize pod vedením Michala Nadě, který si poté celé družstvo převedl pod jiný subjekt. Naštěstí se podařilo ze zbylých hráčů a nově příchozích adeptů založit zcela nový tým a ten hraje v současnosti pod vedením Radka Švejdara pražský přebor B a pohybuje se v horní části tabulky. Družstvo žen hraje již dlouhá léta nejvyšší soutěž Prahy a v současnosti si hráčky zajišťují chod týmu samy (Strouhalová, Doubicová, Cigánková).
Oddíl volejbalu dosáhl velkého úspěchu hned v počátcích svého působení, kdy družstvo žen pod vedením Václava Koblihy postoupilo a startovalo ve II.lize. Muži v té době hráli nejvyšší pražskou soutěž pod vedením odb.as.Mifkové. V 80. a 90.letech po několikaletém útlumu dochází opět k rozvoji oddílu a družstva mužů i žen startují v nejvyšších pražských soutěžích pod vedením trenérů Evy Kalové a Viktora Pleštila. Nejslavnější doba volejbalu na ČZU pak přichází s počátkem nového tisíciletí, kdy nové družstvo mužů pod vedením Ivo Kunze s trenérem Pavlem Řeřábkem startuje v I.lize a v roce 2007 slaví historický postup do extraligy ČR. V extralize startuje od té doby samostatný oddíl ČZU, který úzce spolupracuje s TJ ČZU a pod hlavičkou TJ startuje B tým nadále v I.lize. Navíc ženy TJ ČZU hrají nejvyšší pražskou soutěž a studentský tým TJ ČZU hraje pod vedením Michala Nováka I.třídu. Volejbal nyní patří k výkladní skříni sportu na ČZU.
Kromě těchto nejstěžejnějších oddílů je třeba vzpomenout i těch, které v průběhu let tvořily historii TJ ČZU, a jejich obětavé funkcionáře a trenéry. V prvním období to byly oddíly a osobnosti: gymnastika a odb.as. Sýkora, kanoistika a odb.as. Míla Novák, cvičení žen a odb.as. Věra Nováková, judo a odb.as. Příklenk, lyžování a dr. Antonín Fučík a další bývalí učitelé katedry TV pracující pro TJ: Lopata, Beneš, Halámková aj. V osmdesátých a devadesátých letech byli velmi činní v oddílech TJ ČZU: kanoistika a kulturistika I.Miklík, tenis J. Turek a I .Spurný, fotbal J. Hrabovský, plavání a volejbal E. Kalová, plavání A. Makarius , softbal J. Jiral, aerobik V. Nováková a V. Tilingerová. V současných oddílech pracuje řada ochotných a dobrovolných trenérů a cvičitelů z řad KTV i ostatních: aerobik L. Janíková, cvičení pro zdraví V. Tilingerová, volejbal M. Novák, florbal M. Makovský, basketbal R. Švejdar, plavání R. Falge a mnoho dalších.
TJ ČZU je a vždy byla významným subjektem, který ve spolupráci s katedrou tělesné výchovy vytváří podmínky a možnosti pro sportovní vyžití studentů a zaměstnanců univerzity s cílem, aby se pohyb a sport staly nedílnou součástí života každého studenta ČZU. TJ ČZU již 50 let důstojně reprezentuje univerzitu na poli sportovním a celou svou činností propaguje dobré jméno ČZU v Praze.